Google Adwors TBM Düşürme Taktikleri

Google Adwors TBM Düşürme Taktikleri

Google Adwords TBM maliyetlerini düşürmek için öncelikle bütçenizi sağlıklı bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Sektörünüzle alakalı kelimeleri Google’da araştırıp çıkan reklam metinlerini çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Reklam metinlerini rakiplerimizden daha farklı yapıp direkt hedef kitlenin tıklayacağı şekilde ayarlarsak TBM oranları bir düzeyde düşecektir.

Çoğu adwords reklamcısı reklam metinlerini uzun süredir değiştirmez. Sizler bunu yapmayın. Bir reklam metniniz tutmuşsa o metinin illa ki tıklanma düzeyinde düşüşler olması muhtemeldir. İşte bu düşüşte direkt olarak sitenizle alakalı bir metin hazırlayıp reklama sunup kalite puanını ölçmemiz gerekir. Kalite puanı 5-6 düzeyinde ise orta, 8-9-10 düzeyinde ise süper reklam metniniz olduğunu anlayabiliriz.

Reklamlarınız rakiplerinize göre ne kadar  tıklanma ihtimali zor derecedeyse o derece TBM oranı yüksek olacaktır. Rakipleriniz aşırı reklam giriyorsa ve bu sektör biraz pahalı bir sektörse TBM oranları bir o kadarda yüksek olacaktır. İşte bu durumlarda sizlere reklam metninde ve siteye geldiğinde gördüğü metinlerin uyumluluğu konusunda işler düşüyor. Bunları sizlere yolları ile belirteceğim.

Satışlarınızı arttırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak için TBM oranlarını düşürmenin reklam metinleri dışında yolları vardır.

1- Negatif Anahtar Kelimeler :

Reklamlarınıza tıklayıp gelenlerin sadece ilgili kişiler olduğunu mu sanıyorsunuz? Örneğin bir uzaktan eğitim reklamında reklamlarımıza uzaktan araba yazıpta gelenleri söyleyelim yoksa uzaktan kumandalı araba diye aratıp gelenleri mi söylemeliyim. Bunun gibi kelimeler hem size gereksiz bir bütçe çıkartır hemde size gelecek müşterilerden satış yapmanızı engeller.  Bir tüyo vermek gerekirse insanlar Google’a ücretsiz, free, demo gibi kelimeler yazarak bir çok reklama tıklarlar. Bu ve buna benzer kelimeleri negatif anahtar kelimelere eklediğimizde sitelerinize daha doğru hedef kitlelerin geleceğini söyleyebiliriz.

2- Anahtar Kelime Eşleşmeleri :

Öncelikle 3 tane eşleme modeli vardır. Geniş eşleme, tam eşleme, sıralı eşleme. Biz genellikle default olarak geniş eşlemeyi seçiyoruz. Bu bize yüksek trafik ve yüksek gösterim verir. Yalnız geniş eşleme ile bir okadar gereksiz insanın sitenize geldiğini söyleyebiliriz. Geniş eşlemede o yüzden tbm oranı düşüktür. Örnek olarak ayakkabı kelimesinde geniş eşleme modeliyle bırakırsanız sizlere örneğin ; spor ayakkabıları, ayakkabı modelleri, topuklu ayakkabı gibi kelimelerden ziyaretçi gelecektir.  Siz eğer spor ayakkabı satacaksanız tam eşleme modelini bu kelimeye kullanarak direkt spor ayakkabıyla ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz. Adidas spor ayakkabı satın al diye yazdığınızda direkt olarak müşterilere ulaşabilirsiniz. Bir kelimeyi tam olarak eşlemek için o kelimeyi köşeli parantez içinde yazmalısınız örn: “[Spor Ayakkabı]. Topuklu ayakkabıda satıyorsanız onuda tam eşleme modeliyle ekleyip başka bir kampanyada spor ayakkabı ve topuklu ayakkabıyı geniş eşlemeye bırakarak maliyetinizi bu şekilde düşürebilirsiniz. Bir başka yöntemde anahtar kelimeleriniz için sıralı eşleme modelidir. Bu modelde kelimelerinizin başına +Spor Ayakkabı ekleyerek çok alakasız geri dönüşleri azaltmanıza yardımcı olur.

3-Alakalı Reklam Grupları ve Doğru Metinler: 

Bazı reklamverenlerin yaptığı yanlışlardan biriside kategori yapmadan spor ayakkabı ve topuklu ayakkabı kelimesini aynı sayfaya yönlendirmesidir. Bu müşteri düşmanı bir davranıştır. Müşterileri gerçekten satış yapmasını istiyorsanız onları reklam grubuyla alakalı sayfaya yönlendirmenizde kesinlikle fayda var.

4-Uzun Kelimeler Seçimi: 

2014’te adwords’te kısa kelimelerde oldukça rekabet olduğundan dolayı adwords uzmanları artık daha uzun kelimeler seçerek bunlardan çok düşük tbm fiyatları ile reklama çıkmaktadır. Bu kelimeleri bulmak için internette kelimeleri araştırabilirsiniz. Bu kelimeleri bulursanız rakiplerinizden bir adım önde olursunuz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

bilgisayar yazılım Google Adwors TBM Düşürme Taktikleri truva bilgisayar sistemleri web tasarım bilgiler
Şimdi Ara
Yol Tarifi Al